اثرات مخرب مقایسه کودک با دیگران

کودکان با هم تفاوت‌های بسیاری دارند و هیچ کودکی مانند کودکی دیگر رفتار نمی‌کند.  حتی در خواهر و برادرهای دوقلو نیز تفاوت‌هایی دیده می‌شود و به همین علت مقایسه کودکان با یکدیگر اصلا کار درستی نمی‌باشد.
اثرات مقایسه کردن کودکان با یکدیگر ممکن است از چشم پدر و یا مادر پنهان بماند و والدین متوجه اثرات بد مقایسه کودکان با یکدیگر نشوند اما قطعا در آینده اثرات مخرب خود را نشان خواهد داد.

مقایسه کردن کودکان با یکدیگر باعث اختلال در عملکرد کودکان می‌شود. باعث می‌شود تا از اعتماد بنفس و عزت نفس کودکان کاسته شود چرا که مرتبا از سمت والدین خود سرزنش می‌شوند و در نتیجه کودک روز به روز منزوی‌تر خواهند شد و قطعا در برقراری ارتباط اجتماعی دچار مشکل جدی می‌گردند. ممکن است برای دیده شدن دست به کارهای خطرناک و یا بدی بزند تا نزد پدر و مادر خود عزیز شمرده شوند.

مقایسه کردن باعث زیاد شدن حس حسادت و خشم کودک نسبت به دیگران می‌شود، زمانی که کودک مورد مقایسه قرار بگیرد، و برای او ثابت شود که به اندازه کافی خوب نیست، نه تنها نسبت به پدر و مادر حس بدی پیدا می‌کند ، حتی نسب به کودک دیگری که با او مقایسه شده، حس عصبانیت و حسادت به او دست می دهد و حس تنفر از دیگران را در کودک تقویت می‌کند.

مقایسه کردن باعث می‌شود تا کودک به دروغ‌گویی روی بیاورد. وقتی حس سرخوردگی و شرمساری از خود، در کودکان تقویت شود، باعث می‌شود تا برای اینکه خود را در نظر والدین بهتر جلوه کنند دست به دروغ گویی بزنند؛ پس سعی کنید هرگز تحت هیچ شرایطی کودکتان را با دیگر هم‌سالان خودش مقایسه نکنید.

برعکس این مقایسه‌ها هم همین‌طور است. عاقلانه است که فرزندتان را به طریق مثبت هم با دیگران مقایسه نکنید.  دوست دارید فرزندتان طوری بزرگ شود که تصور کند از بقیه آدم‌ها برتر است؟ تحسین کردن بچه‌ها کار خوبی است اما باید مراقب باشید که به طور مداوم به آنها نگویید که از بقیه بچه‌ها بهتر و بالاتر هستند. اگر بخواهید آنها را خودخواه و متکبر بار بیاورید هیچ لطفی در حق‌شان نکرده‌اید. مقایسه کردن فرزندتان با دیگران تصویری منفی از خودشان به آنها می‌دهد. پدر یا مادر بودن یک مسابقه نیست و لازم نیست به بقیه والدین نشان دهید که فرزندتان چقدر بهتر از بقیه است.(بیتوته)

اگر کودک شما در مهدکودک باغ کودک حضور دارد حتما برای راهنمایی بیشتر می‌توانید از جلسات مشاوره فردی برای راهنمایی و مشاوره دقیق‌تر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *