اهداف و روش ها

اهداف و روش ها

فرزندپروری یک فعالیت بلندمدت است. ما باور داریم که با برگزاری دوره های آموزشی کوتاه و مقطعی دستاوردهای محدودی خواهیم داشت. بنابراین صبر و حوصله و پذیرفتن واقعیت‌ها و محدویت‌ها مهمترین بینش برای تعریف اهداف و روش‌های فرزندپروری است. مسئولیت فرزندپروری با والدین است. باغ کودک تلاش دارد تا در کنار والدین به فرآیند فرزندپروری کمک کند و هرگز آموزش مستقیم به کودکان را به کار نگیرد. امّا چرا؟ پاسخ به این پرسش، تعیین می‌کند که ما چه اهدافی را از چه روش‌هایی دنبال می‌کنیم.

کودکان بعد از تولد یک شناخت غریزی و ژنتیکی محدود از جهان دارند. حواس پنجگانه آنها در حال شکل‌گیری است و همچنین شناخت جهان را هنوز آغاز نکرده‌اند. به بیان ساده؛ تصوری که بزرگسالان در مورد مفاهیمی نظیر دایره، شهر، اعضای خانواده، خوب و بد، قانون، بو و مزه‌های خوب یا نامطبوع و نظایر این‌ها دارند از ابتدا وجود نداشته است بلکه به مرور زمان شکل گرفته است. یعنی کار روزمره کودکان عبارت است از تجربه و کشف جهان پیرامون و آنچه در آن است؛ اعم از اشیای قابل لمس یا مفاهیم ذهنی و اعتباری. بنابراین کودکان صرفاً با بازی کردن جهان را کشف می‌کنند و می‌آموزند. بنابراین مهدکودک باغ کودک تنها و تنها تلاش خواهد کرد تا فرصت تجربه‌ها و کشف‌های گوناگون و متنوع را برای کودکان فراهم کند؛ فقط همین.

طبعاً تحقق هدف فوق مستلزم فراهم کردن موارد زیر است:

۱)امکانات رفاهی(خوراک، خواب، سیستم های گرمایش و سرمایش و تهویه و …)

۲)ابزارهای متناسب برای ساماندهی فعالیت‌های متنوع(عروسک‌ها و صورتک‌های نمایشی، پوسترها و فیلم‌های آموزش زبان، قطعات منفصل رباتیک و …)

۳)منابع انسانی متخصص(مربیان کودک، مربیان زبان‌های خارجی، مربیان هنری و….)

۴)برنامه‌های منسجم و مرتبط روزانه متناسب با سنین مختلف

۵)نرم‌افزار مناسب جهت هماهنگی مشاوران، مربیان و والدین

۶)استفاده از دانش مشاوران تمام وقت روانشناسی، ورزش و تغذیه براساس وضع خاص هر کودک

و ضمنا رعایت ملاحظات بهداشتی و ایمنی نیز بسیار مهم است.

بنابراین مهدکودک باغ کودک سعی دارد تا با همکاری والدین بتواند یک پرونده کودک که کامل و جامع باشد را تشکیل دهد و فعالیت‌های روزمره هر کودک را براساس خلاقیت‌ها، استعدادها و علاقمندی‌های او ساماندهی کند. به بیان ساده؛ در صورت لزوم هر کودک برنامه روزانه مختص به خود را خواهد داشت و تدوین این برنامه صرفاٌ توسط مشاوران تمام وقت در مهدکودک باغ کودک انجام خواهد شد.

اپلیکیشن اختصاصی مهدکودک باغ کودک تمامی موارد فوق را افزون بر گزارش لحظه به لحظه(تقریباً هر سی دقیقه) شامل استیکرها، فیلم، عکس، متن و صوت و همچنین گزارش‌های تحلیلی مربیان تخصصی(زبان های خارجی، هنری و …) در اختیار مدیران باغ کودک، مشاوران و والدین قرار خواهد داد. بدین ترتیب می‌توان با ترتیب دادن بازی‌های متنوع، هدفمند و متناسب با علاقمندی‌ها و وضع خاص هر کودک، فرصت‌های بیشتری برای کشف جهان در اختیار کودکان قرار داد.

هدف ما ایجاد فضایی آزاد برای بالیدن کودکان در آرامش روانی و آسایش جسمی است؛ فضایی که فراهم کردن آن در منزل نه امکانپذیر است و نه مقرون به صرفه. برای تحقق این هدف، روش‌هایی را به کار گرفته‌ایم که “آزاد گذاشتن کودکان” و “صبر و حوصله” را در کانون خود دارند.