دپارتمان خانه

دپارتمان خانه نقش محوری و مرکز ثقل را در اجرای فعالیّت‌های روزمره مهدکودک باغ کودک دارد. کودکان در بدو ورود به نام یکی از مربیان دپارتمان‌های خانه(قصر سبز، قصر نارنجی، قصر زرد، قصر آبی) ثبت‌نام می‌شوند. مدیریت اجرای فعالیت‌های روزمره هر کودک طبق برنامه ماهانه آن کودک، در اپلیکیشن باغ کودک بر عهدۀ مربیان دپارتمان‌های خانه است؛ که یا شخصاً اجرا می‌کنند و یا با مربیان سایر دپارتمان‌ها یعنی دپارتمان زبان، دپارتمان مشاوره، دپارتمان هنری و یا دپارتمان ورزش و تغذیه؛ برای اجرای آن‌ها همکاری خواهند داشت.

کودکان صرفاً توسط مربیان دپارتمان‌های خانه از والدین تحویل گرفته می‌شوند و به ایشان تحویل داده خواهند شد. ساعت ورود و خروج کودکان به باغ کودک از طریق استیکرهای اپلیکیشن باغ کودک در قسمت اعلانات اپلیکیشن باغ کودک به اطلاع والدین خواهد رسید.

همچنین زمان شروع و پایان همه فعالیت‌های روزمره شامل۲۱ آیتم روزانه به انضمام گزارش‌های لحظه به لحظه شامل عکس، متن، صوت و… نیز از طریق اپلیکیشن باغ کودک در اعلانات اپلیکیشن باغ کودک برای والدین ارسال می‌شود. والدین می‌توانند در سه نوبت یک دقیقه‌ای از طریق دوربین‌های آنلاین به تماشای فعالیت‌های کودکان بپردازند. ایجاد این امکان صرفا کارکرد تفریحی و انگیزشی دارد و باغ کودک هیچ تضمینی برای تداوم این سرویس ندارد.

والدین می‌توانند از طریق اپلیکیشن باغ کودک هرگونه پرسش در مورد رویدادهای روزمره را با مربیان دپارتمان‌های خانه مطرح کنند و ایشان در پایان ساعت کاری به این پرسش‌ها پاسخ خواهند داد. مربیان دپارتمان‌های خانه طی ساعات کاری حق استفاده از تلفن همراه شخصی ندارند و جهت تمرکز بر انجام فعالیت‌های روزمره، از پاسخگویی تلفنی به والدین اکیدا منع شده‌اند. والدین می‌بایست جهت انجام امور “فوری و ضروری” با مسئول فنی باغ کودک، سرکار خانم بهبودی با شماره(۶۵۵۵۶۶۵۵-۰۲۱) تماس تلفنی حاصل کنند.

مربیان دپارتمان‌های خانه مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را با محوریت تقویت مهارت‌های فردی، مهارت‌های زندگی(نظیر پوشیدن لباس و…)، مهارت‌های فکری(تمرکز و توجه و….) و مهارت‌های اجتماعی و بازی و سرگرمی در دستور کار خود دارند. این فعالیت‌ها در قالب‌های متنوعی ساماندهی شده است که در ادامه می‌توانید به توضیحات مفصل در مورد هر یک از آن‌ها دسترسی پیدا کنید.


هدف اینه که از طریق فعالیت‌هایی که قراره بچه‌ها انجام بدن به مرور مهارت‌های زندگی رو در خودشون بالا ببرن مثلا: کارهای شخصی شون رو مستقل انجام بدن، در حل مسائل زندگی مهارت کسب کنن، تفکر خلاقانه داشته باشن، هیجانات خودشون رو بشناسن و بتونن خشم‌شون رو کنترل کنن و اینکه روحیه کار گروهی داشته باشن. در ادامه فعالیت‌هایی که به منظور بالا بردن مهارت زندگی برنامه‌ریزی  شدن رو بیان می‌کنیم:


شعر خوانی

شعر خوانی

شعر خوندن برای بچه‌ها فواید زیادی داره از جمله اینکه به مرور یاد میگیرن که روان‌تر بخونن و یا حتی روان‌تر بنویسن، کمک میکنه تا درک بهتری از معنای کلمات در جمله‌های متنوع داشته باشن، درکشون رو از مفاهیم ادبی در فارسی بالاتر میبره و در نهایت اینکه حافظه‌اشون رو تقویت میکنه.

مربی‌ هر هفته یک شعر رو که به گفتگوی اون هفته مرتبط هست رو می‌خونه و در طول هفته مرتبا با بچه‌ها تکرارش میکنن، مثلا قبل خواب و استراحت بچه‌ها و یا وقت بازی و … . این باعث میشه تا بچه‌ها به مرور شعر هفته رو حفظ کنن و پیام شعر رو خیلی خوب یادبگیرن و به خاطر بسپارن.


قصه خوانی

قصه خوانی

قصه خوندن برای بچه‌ها یکی از کارهای بسیار لذت‌بخش که علاوه بر اینکه بچه‌ها خیلی دوسش دارن؛ فواید زیادی هم داره که میتونه ما رو برای رسیدن به اهداف تربیتی بیشتر کمک کنه از جمله اینکه: بچه‌ها رو با محیط اطرافشون آشنا میکنه. همچنین قدرت تفکر، تخیل و تمرکز اونها رو وسعت میده و به رشد خلاقیت، تقویت حافظه و عزت‌نفس کودکان کمک میکنه. در ضمن مهارت‌های کلامی بچه‌ها رو افزایش میده.

مربی برای بچه‌ها هر روز قصه تعریف میکنه، حالا ممکنه از روی کتاب بخونه یا برای بچه‌ها فیلمی بزاره که یه قصه رو روایت میکنه یا با حرکات نمایشی قصه رو براشون اجرا کنه و یا قبل خوابِ ظهر بجه‌ها، براشون قصه بخونه تا بخوابن. موضوع قصه هم معمولا به موضوع گفتگو هفته ارتباط داره.


خالق مهربان

خالق مهربان

بچه‌ها باید بدونن که باید برای تمام نعمت‌هایی که در اختیارشون هست از خداوند سپاسگذار باشن. مربی در قالب شعر یا داستان و یا گفتگو، بچه‌ها رو با نعمت‌های خداوند آشنا می‌کنه که این خودش باعث آشنایی بچه‌ها با آفرینش و زیبایی‌های اطرافشون میشه و یادمیگیرن شکرگزار خداوند باشن برای این همه آفرینش و نعمت‌هایی که از سلامتی و زیبایی و غذا و … در اختیارشون  هست. برای بچه‌ها داستان پیامبران هم گفته میشه.


آواورزی

آواورزی

ساختار زبان رو در واقع ترکیب آواها با همدیگه است که می‌سازه. آواورزی یکی از مراحل آمادگی برای حرف زدن و خوندن هستش. بچه‌ها آواها را می‌شناسن و سپس به زبان میارنش. اگر روی توانایی‌های آوایی کودکان کار بشه زبان رو در مراحل خوندن و نوشتن بسیار زودتر و درست‌تر یاد میگیرن. هدفمون از تمرینات آواورزی اینه: حساس کردن کودک به دستگاه آوایی وشنوایی خودش، تقویت توانایی خوب گوش دادن، شناخت و پردازش آواها (آواها رو بشناسه و به زبان بیاره) و یادگرفتن رانش درست آواها، تقویت هوش زبانی و منطقی و اجتماعی کودک یعنی بتونه به درستی با دیگران ارتباط برقرار کنه و از نیازها و هیجان‌های دیگران آگاه بشه. آواورزی به گسترش دایره‌ی واژگانی کودک کمک میکنه و هم اینکه برای کودک این تمرینات لذت‌بخش وسرگرم کننده‌ است.

این فعالیت مربوط به بچه‌های قصر سبز هستش و تو این برنامه با بچه‌ها در بین داستان و شعر و … آوای حروف فارسی تمرین میشه مثلا در بین داستان مربی برخی کلامات رو بلندتر و شمرده‌تر تکرار میکنه و از بچه‌ها میخواد که باهاش اون آوا یا کلمه رو تکرار کنن و به مرور بچه ها با کلمات مختلف و تلفظ صحیحشون آشنا میشن.

یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که میشه اون رو پیش‌‌نیاز یادگیری دونست، مهارت حرکتی هستش. تقویت مهارت حرکتی در کودک بسیار مهم هستش چرا که کودک مدام در حرکت و جنب و جوش هست و باید از عضلات خوب و مهارت بالایی برخوردار باشن تا بتونن دوران کودکی رو به سلامت سپری کنن و در کنارش مهارت بالایی برای آینده کسب کنن. مهارت‌های حرکتی به دو دسته مهارت حرکتی درشت و مهارت حرکتی ظریف تقسیم میشه که ما با جزئیات در پایین فعالیت‌هایی که این مهارت‌های حرکتی رو تقویت میکنن بیان می‌کنیم


دستورزی

مهارت حرکتی ظریف(دست‌ ورزی)

مهارت حرکتی ظریف یا همون دست‌ورزی شامل استفاده از عضلات کوچک دست میشه.  وقتی کودک یاد بگیره اشیای کوچکی مثل دانه‌های تسبیح یا تکه‌های کاغذ رو برداره، چیزهایی رو با قیچی ببره، مداد رو با دست بگیره و از اون استفاده کنه و با قاشق و چنگال غذا بخوره، مهارت‌های حرکتی ظریف رو کسب کرده. مهارت‌های حرکتی ظریف تاثیر زیادی روی کیفیت و سرعت انجام کار داره. مهارت‌های حرکتی ظریف کارآمد، مستلزم تعدادی از مهارت‌های مستقل هستش تا فرد بتونه به طور مناسب کارهای دستی را انجام بده. در ادامه تعدادی از برنامه‌هایی رو که برای مهارت دست‌ورزی برنامه‌ریزی شدن رو ببینید

کاردستی

کار دستی

کاردستی درست کردن از جمله کارهایی هست که بچه‌ها خیلی دوسش دارن. این فعالیت باعث تقویت مهارت دست‌ورزی کودک میشه چون خودشون با دست‌هاشون قیچی دست میگیرن و یا چسب میزنن و کاغذ و مقواها رو کنار هم قرار میدن. کاردستی باعث تقویت هماهنگی دست و چشم و قوه لامسه میشه. بچه‌ها با استفاده از کلی لوازم جالب مثل کاغذ رنگی و مقوا و چسب و قیچی، با خلاقیتی که دارن وسائل و طرح های جدید درست میکنن و اعتمادبنفس شون بالاتر میره و روحیه همکاری درشون تقویت میشه چون با دوستاشون کنار همدیگه کاردستی درست میکنن.

اوریگامی

اوریگامی

اوریگامی هنر خلق شکل‌های مختلف تنها به وسیله تا کردن کاغذ هستش که نتیجه اون خلق مجسمه‌های زیبا و جذاب کاغذی هست که بعضی موقع بسیار ساده و گاهی بسیار پیچیده هستن. با بازی اوریگامی درک فضایی و تجسم سه بعدی کودک تقویت میشه. اوریگامی ترکیبی از هنر و علمِ که به نوعی به هردو نیمکره مغز مربوط میشه. جهت ساخت اوریگامی به هردو دست نیازه پس تمرین اوریگامی ورزشی مفید برای مغز هم محسوب میشه و با توانمند کردن هر دو نیمکره مغز به حل مسائل پیچیده کمک میکنه. اوریگامی کمک میکنه که دست‌ها و چشم‌ها با هماهنگی کامل با هم کار کنن. در ضمن موجب افزایش خلاقیت و همینطور آشنایی بچه‌ها با اشکال هندسی میشه. مربی در باغ کودک اشکال اوریگامی ساده رو بسته به سن بچه‌ها باهاشون تمرین میکنه که به مهارت دست‌ورزی کودک هم کمک می‌کنه.

خمیر بازی

خمیر بازی

کودک به وسیله بازی با خمیر خشم و هیجانش رو با مشت زدن و هم چنین ورز دادن تخلیه میکنه و در نتیجه به تخلیه و آرامش ذهنی میرسه. خمیر بازی باعث رشد فکری و ذهنی کودک میشه و خلاقیت‌شون رو بیش‌تر میکنه. به کمک خمیر بازی انگشتان دست کودک هم ورزیده‌تر میشه و کودک کنترل بهتری نسبت به حرکت انگشتاش پیدا میکنه و به مرور عضلات حرکتی ضریفش تقویت میشن. مربی در باغ کودک یا موضوعی رو میگه تا بچه‌ها با خمیر اون رو درست کنه و یا بچه‌ها آزاد هستن که هر چی که دوست دارن رو درست کنن.


خمیر بازی

مهارت حرکتی درشت

مهارت‌های حرکتی درشت به مهارت‌هایی گفته میشه که مستلزم حرکت کل بدن و فعالیت عضلات بزرگ یعنی عضلات نگه دارنده اصلی بدن جهت انجام فعالیت‌های روزمره هستش، فعالیت‌هایی مثل ایستادن، راه رفتن، دویدن، و صاف نشستن. بعلاوه، مهارت‌های هماهنگی چشم و دست همانند مهارت‌های کار با توپ مثل پرتاب کردن، گرفتن، شوت زدن هم در این گروه قرار میگیرن. مهارت‌های حرکتی درشت به دلیل اینکه بچه‌ها رو برای انجام فعالیت‌های روزمره راه رفتن، دویدن، پریدن، مهارت‌های زمین بازی مثل بالا رفتن، و مهارت‌های ورزشی مثل گرفتن، پرتاب کردن، آماده میکنه، مهم تلقی میشن. هدف از تقویت مهارت‌های حرکتی درشت این هستش که باعث بالا رفتن تعادل، دقت و تمرکز، افزایش اعتماد بنفس و همینطور هماهنگی بیش‌تر بین چشم و عضلات دست و پا میشه. بازی‌هایی مثلی لی‌لی کردن، برداشتن وسیله با پا، پرتاپ توپ و … توسط مربی در باغ کودک برای تقویت همین مهارت برنامه‌ریزی شدن.

مهارت‌های فکری به یک سری از مهارت‌هایی گفته میشه که باعث تقویت هوش ذهنی بچه‌ها در حل مسائل و شناخت‌شون از دنیای اطرافشون میشه. در اینجا به یک سری از فعالیت‌هایی که برای تقویت مهارت فکری در مهدکودک باغ کودک برنامه‌ریزی شده اشاره می‌کنیم


ریاضی

ریاضی

تحقیقات جدید نشون میده که یادگیری مهارت‌های ریاضی در مهدکودک میتونه تاثیر زیادی در عملکرد تحصیلی کودک در آینده بذاره. یادگیری ریاضی به کار کردن مغز و حافظه کمک میکنه، توجه و تمرکز رو زیاد میکنه و دیگر مهارت‌های شناختی رو افزایش میده. ما بچه‌ها رو در قالب بازی و سرگرمی با مفاهیم ریاضی مثل اشکال هندسی، مفهوم پر و خالی، چپ و راست، بالا و پایین، کم و زیاد و تقارن آشنا میکنیم. همینطور شمارش اعداد رو در قالب بازی یاد میگیرن. با طبقه‌بندی کردن اشیاء به لحاظ مثلا رنگ و شکل و اندازه آشنا میشن . گاهی از کاربرگ رنگ‌آمیزی استفاده می‌کنیم تا با رنگ‌آمیزی کردن به مرور با مفاهیم ریاضی هم آشنا بشن.


بازی فکری

بازی فکری

بازی‌های فکری علاوه بر اینکه برای سرگرمی کودک طراحی شدن، ذهن بچه‌ها رو به فکر کردن و خلاقیت به خرج دادن وادار میکنه. مربی‌ها در روز ممکنه بازی‌هایی رو با بچه‌ها انجام بدن که بچه‌ها برای انجام اون نیاز به فکر کردن بیش‌تر داشته باشن و فقط جنبه سرگرمی ندارن. مثلا بازی لگو یا پازل کمک میکنه که خلاقیت بچه‌ها تقویت بشه و فکر کنن که قراره اون رو چطوری مرتب کنن و بسازن. بازی با جورچین‌ها، برج هیجان، ماز هم خیلی به رشد فکری بچه‌ها کمک میکنه. گاهی هم مربی به کمک بچه‌ها دومینو درست میکنن که کمک میکنه تا دقت بچه‌ها هم بالاتر بره.


گیاه شناسی

گیاه شناسی

متاسفانه دنیای کودکان ما با دنیایی که ما کودکی کردیم فرق داره. خونه‌ها به طور معمول حیاط داشت و با گل و گیاه و درخت‌های میوه زندگی کردیم ولی به دلیل شهرنشینی و ساختمان‌سازی زیاد دیگه خونه‌ای که حیاط با کلی گل و گیاه داشته باشه کمتر پیدا میشه. همین امر باعث شده تجربه مستقیم کودک ما از طبیعت ناچیز بشه. هدف باغ کودک از برگزاری کلاس گیاه شناسی اینه که کودک رو با طبیعت از نزدیک آشنا کنه. مطمئنا این تجربیات و مشاهدات که در باغ کودک انجام میشه میتونه جای خالی طبیعت و رویدادهای طبیعی رو تا حدی برای بچه‌ها پر کنه.

بچه‌ها در باغ کودک میتونن با دست‌های خودشون بذر بکارن، آبیاری کنن و شاهد رشد مرحله به مرحله گیاهایی باشن که میتونن به اسم خودشون ثبت کنن. با انواع گیاهان و میوه‌ها و … آشنا میشن و یاد میگیرن که برای سالم نگه داشتن محیط زیست اطرافشون تلاش کنن. باغ کودک حدود صد گونه گیاه مثمر و غیر مثمر داره مثل آلبالو، گیلاس، ارغوان، ژینکو، پیرانکا، یاس هلندی، امین الدوله و غیره. ضمنا بچه‌ها میتونن توی مکان‌هایی که با عکس خودشون نشانه گذاری شده از کاشتن بذر تا چیدن میوه گیاهان رو طی یکسال تجربه کنن.


جانور شناسی

جانور شناسی

تا حالا دیدین کودکتون وقتی پرنده‌ایی یا گربه‌ایی میبینه ذوق میکنه و لبخند میزنه این یعنی کودک تمایل به برقراری ارتباط با جانوران رو داره. ما باید دوستی با حیوانات رو یاد بگیریم و نباید نسبت به حیوانات بی‌تفاوت باشیم. کودکان بعد از سن سه سالگی بازی با حیوانات رو یاد میگیرن، همینطور که کودک بزرگ میشه نوع بازی اون تغییر کرده و به مراقبت از حیوانات و نگهداری اونها علاقه‌مند میشه. با تمرین و مراقبت از حیوانات در واقع مهارت‌های مراقبت و حمایت از دیگری رو تمرین میکنن.

در باغ کودک در هر گروه از جانوران مطالبی در مورد خصوصیات رفتاری و ظاهری، زیستگاه، و نحوه تغذیه و تولید مثل اون حیوان آموزش داده میشه. هدف از تشکیل کلاس اینه که کودک ما با محیط زیست آشنا بشه و از نظر علمی جانوران رو بشناسه و حس کنجکاوی و پرسشگریش تقویت بشه. حیواناتی که امکان آوردنش به باغ کودک باشه رو میاریم تا از نزدیک با اون حیوون آشنا بشن تا ترسی از حیوانات نداشته باشن.


بدن من

بدن من

در کلاس‌های با موضوع بدن من، قراره بچه‌ها به صورت ساده با آناتومی بدنشون آشنا بشن. با حواس پنجگانه یعنی بویایی و بینایی و چشایی و لامسه و شنوایی آشنا میشن. برای آموزش و یاد دادن اجزاء بدن از مولاژ و فلش کارت و پوستر استفاده می‌کنیم و در قالب بازی و شعر و نمایش و نقاشی باهاشون تمرین میشه. بهداشت فردی رو هم بهشون آموزش میدیم تا به مرور بتونن کارهای مربوط به بهداشتشون رو خودشون انجام بدن مثل مسواک زدن، شونه کردن مو، گرفتن ناخن،شستن دست و صورت و … . باید بچه‌ها با بدنشون دوست باشن تا بتونن از اون مراقبت هم کنن.


آسمان نما

آسمان‌ نما

بچه‌ها با زندگی در شهرها مخصوصا شهرهای بزرگ و ساختمان‌های بلند آسمان رو نمی‌بینن. این در حالیه که اکثر ما از آسمان و ستاره کلی خاطره داریم یا وقتی بچه بودیم شب‌های تابستون روی تراس خونه می‌خوابیدیم و با نگاه کردن به آسمون و شمردن ستاره‌ها کلی لذت می‌بردیم ولی متاسفانه در حال حاضر بچه‌ها از این نعمت و لذت محرومند و نمی‌تونن با آسمون به خوبی ارتباط برقرار کنن.

برای اینکه به دید بچه‌ها وسعت بدیم باید آسمون رو بشناسن، آسمان‌نما یک راه کمک آموزشی و علمی هست که با کمک اون می‌تونیم بچه‌ها رو با ستاره و کهکشان آشنا کنیم و یه سفری به دور کهکشان و سیارات داشته باشن. آسمان‌نما یک‌ وسیله تفریحی و آموزنده افسون کننده‌ایی هست که نظیرش توی دنیای بچه‌ها نیست. در آسمان نما بچه‌ها پای یک نمایش و بازی میشینن که تموم همبازی‌ها و بازیگراش ستاره‌های آسمون هستن.

مهارت‌های اجتماعی مجموعه‌ای از مهارت‌ها هستن که به کودک کمک می‌کنن تا بتونه در اجتماع و جامعه به درستی رفتار کنه و در ادامه بتونه توانایی‌ها و استعدادهاش رو در محیط جامعه بروز بده. اعتماد بنفس داشته باشه و همونطوری که دوست داره و بدون ترس از قضاوت دیگران در کمال آرامش زندگی کنه. یادگیری این مهارت بسیار مهم هستش چون بچه‌ها هر چی که بزرگ‌تر میشن، بیش‌تر درگیر جامعه و مسائل مرتبط با اون میشن و ضروری هستش که قبل از اینکه به طور جدی در اجتماع حضور داشته باشن، مهارت‌های لازم در برخورد با این محیط رو یاد بگیرن. ما فعالیت‌هایی رو برای بالا بردن مهارت اجتماعی با عنوان «خودتو بساز» برای بچه‌ها برنامه‌ریزی کردیم که می‌تونید جز‌ئیاتش رو بخونید


گفتگو

گفتگوی هفته

هر هفته مربی برای بچه‌ها مسائلی رو در قالب گفتگو مطرح میکنه که با بچه‌ها با دقت و تفصیل در موردش صحبت میکنن. برای مثال در مورد سلام کردن، احترام به بزرگ‌ترها و … صحبت میشه. از بچه‌ها نظراتشون در مورد اون موضوع خواسته میشه و در نهایت مربی سمت و سوی درست رو به بچه‌ها در مورد اون موضوع نشون میده. ممکنه برای اون موضوع از شعر و نقاشی و قصه و یا نمایش عروسکی هم استفاده بشه تا بچه‌ها بهتر و راحت‌تر بتونن پیام اصلی اون گفتگو رو دریافت کنن. این گفتگو چون توی جمع دوستانه بیان میشه بچه‌ها پذیرش بیش‌تری دارن و راحت‌تر قبولش میکنن.

پدر و مادرها برای رشد سلامت، تغذیه، آرامش، تحصیل و آموزش کودک نهایت سعی و تلاش خودشون رو به کار می‌برن ولی چند درصد از والدین واقعا روی خلاق بودن کودکشون تمرکز دارن؟ چند درصد از والدین به همون اندازه که نگران سلامتی فرزندشون هستن به خلاقیت کودکشون هم توجه می‌کنن؟ کودک خلاق، آینده روشن‌تری نسبت به هم سالای خودش داره. از اون جایی که بچه‌ها قبل از ۵ سالگی توجه و تمرکز کمتری دارن، رشد خلاقیت در بیشتر بچه‌ها از ۵ سالگی به بعد آغاز میشه اما هستن کودکان خلاقی که از ۲ سالگی کارهای خلاقانه انجام میدن و البته هوش بالاتری نسبت به همسالای خودشون دارن. برخلاف تصور خیلی از والدین درباره این که برای افزایش خلاقیت کودک نیاز به سرمایه‌گذاری مالی وجود داره، باید گفت فقط لازم هست که کودک درباره اشیای موجود در محیط پیرامون خودش اطلاعات کافی داشته باشه و اجازه داشته باشه تا به چیزی که کنجکاویش رو تحریک کرده، دسترسی داشته باشه. ما هم سعی کردیم تا ابزار بروز کنجکاوی و خلاقیت بچه‌ها رو در اختیارشون قرار بدیم تا به مرور استعدادها و خلاقیت‌هاشون بروز پیدا کنه. به چند مورد از کارگاه‌ها اشاره می‌کنیم


آشپزی

کارگاه آشپزی

آشپزخونه تو ذهن بچه‌ها یه دنیای شگفت‌انگیز و جادویی هست که معمولا ملکه خونه در اون حضور داره و کلی جادوگری میکنه تا غذا‌های خوشمزه درست کنه. باغ کودک یه محیط آشپزی رو فراهم کرده برای کودک تا بتونه آشپزی، که یکی از مهارت‌های زندگیه رو یاد بگیره، البته منظور از راه‌اندازی این واحد آموزشی فقط مهارت آشپزی نیست؛ بچه‌ها اینجا یاد میگیرن که چطور فعالیت گروهی داشته باشن و یه غذاچطور آماده میشه و در طی این مراحل کلی مطالب آموزشی و سازنده یاد میگیرن. وقتی میگیم آشپزی، نه اینکه کودک در کنار اجاق گاز یا وسایل خطرناک و برنده قرار بگیره، کودک یاد میگیره چطور در حین بازی خمیرنان ،ماست و نبات و…درست کنه.

وقتی بچه‌ها نتیجه فعالیت خودشون را مشاهده می‌کنن، احساس خوبی پیدا می‌کنن و میزان اعتماد به‌نفس‌شون بالا میره. هدف از کارگاه آشپزی اینه که کودک به خوردن غذای سالم علاقه‌مند بشه و از غذاهایی مثل فست فود و خوراکی‌های ناسالم دوری کنه. واحد آشپزی باغ کودک با راه‌اندازی این قسمت به بچه‌ها فرصت بحث‌وگفتگو در مورد، مواد غذایی، مزه، بو و… میده و در مورد شیوه تغذیه سالم هم آموزش داده میشه. با پختن غذاهای گوناگون کودک با انواع فرهنگ و آداب رسوم ‌کشور و شهرهای مختلف آشنا میشه و سعی می‌کنه با اونها ارتباط بگیره.


کارگاه نجاری

کارگاه نجاری

نجاری فن و هنر کار با چوب است. نیاز انسان‌ها به سرپناه و در دسترس بودن چوب، نجاری رو به یکی از اولین فعالیت‌های شغلی بشر تبدیل کرده. نجاری کاری هنریه و جزو مشاغل هنری قرار میگیره. چوب انرژی خودشو داره و بچه‌ها با هنر خودشون به اون معنایی دوباره میدن. نجاری باعث پرورش ذهن و جسم کودک میشه به صورتی که بعد از پرورش ایده در ذهن، به وسیله دست‌ها و ابزارهای ایمن نجاری، کودک ایده خودش رو به کمک مربی عملی میکنه و کودکمون میتونه از اینکه اسباب بازی‌های خودش رو بسازه لذت ببره و همچنین متوجه میشه که خواستن توانستن هست و هرچیزی رو که میخواد میتونه خودش درست کنه نه اینکه هر چیزی رو که میخواد بخره. خوب هدف ما از تشکیل این کارگاه اینه که هماهنگی میان چشم و دست و فکر کودک بیشتر و بهتر بشه. با اشکال مختلف آشنا بشه و از لحاظ هنری پرورش خلاق داشته باشه.


سفالگری

کارگاه سفالگری

قدیمی‌ترین ساخته دست بشر ظروف ساخته شده با خاک رس هست.  در گل سفالگری از خاکی به نام رُس استفاده میشه. سفالگری یک فعالیت هنری و مفیده که فرصت مناسبی رو برای کودک ایجاد میکنه تا بتونه ابراز وجودکنه و توانایی و مهارت‌های خودش رو کشف کنه. بیشتر کارهایی که با گل انجام میگیره با انکشت دست هست مثل فشار دادن، ضربه‌زدن، جدا کردن، غلطاندن، وصل کردن، و….و به رشد عظلات کمک میکنه. گل سفالگری رو در اختیار کودک میزاریم تا کودک با دست و شکل دادن به اون بتونه قدرت تخیلش رو پرورش بده، البته که بچه‌ها با بازی با گل سفالگری به شکلی از حس لمس کردن لذت میبرن. بچه‌ها با گل بازی میتونن ایده‌های مختلفی از خودشون نشون بدن. گل بازی می‌تونه یه ابزار درمانی برای بچه‌هایی که زود رنج و عصبی هستن هم باشه.  سفالگری میتونه از آسیب‌های روحی که به بچه‌ها از آپارتمان نشینی وارد شده جلوگیری کنه و جسم کودک رو قوی کنه.


کارگاه رباتیک

کارگاه رباتیک

کودکان به صورت ذاتی به خلق کردن علاقه دارن. ذهن کودکان آماده‌ی ساختن و خلق کردن هستش. علم رباتیک هم بچه‌ها رو به آرزوهاشون رسونده. آموزش رباتیک به کودکان کمک بسیار زیادی به بروز خلاقیت‌هاشون میکنه. آینده‌ای که پیش رو داریم آینده‌ای کاملا ماشینی هستش که دنیای رباتیک به بچه‌ها کمک میکنه تا شرایط رو بهتر درک کنن و برای بهتر شدنش کلی ایده باشن. آموزش رباتیک به کودکان باعث میشه تا  اونها با استفاده از حس کنجکاوی و استعدادهای نهفته‌شون دست به خلق چیزهایی بزنن که شاید برای بزرگان این علم پوشیده باشه. رباتیک علمی هستش که هرچی جلوتر میرید پیچیده‌تر میشه و این پیچیدگی ذهن کودکان رو به چالش میکشه و از اون‌ها نوابغی در علم و تکنولوژی میسازه که مسلما در سنین بالاتر رسیدن به همچین سطحی کار هرکسی نخواهد بود. آموزش رباتیک به کودکان میتونه هم بعنوان یک سرگرمی تلقی بشه و هم پرورش افرادی که آینده‌ای روشن در انتظارشون خواهد بود. ما هم توی باغ کودک این شرایط رو فراهم کردیم که بتونن خودشون با کمکِ مربی، ربات درست کنن و از این کار لذت ببرن.


مهدکودک باغ کودک

کارگاه کثیف کاری

بازی‌های کودکان همراه با کثیف کاری برای بزرگترها با کلی زحمت و استرس همراه هستن که البته این بازی‌ها از اهمیت زیادی در دوران آموزشی بچه‌ها خصوصا کودکان نوپا برخوردار هستن. بچه‌ها یادگیرنده‌های فعالی هستن و بهتره که آموزش و یادگیری به همراه بازی باشه. بازی‌های کودکان که همراه با کثیف کاری باشه، خیلی با ارزش هستن چون حواس پنج‌گانه اون‌ها رو تحریک می‌کنه، کودکان میتونن احساس لامسه، بویایی، دیداری و حتی چشایی رو در نتیجه کثیف کاری حس کنن. بچه‌ها به محض اینکه بازی‌های کثیف کاری را شروع می‌کنن خیلی کارها را انجام میدن، اون‌ها میتونن هم‌زمان درست کردن، ساختن، اکتشاف، تخیل، تحقیق، تفسیر و حتی استراحت و تمدید اعصاب رو داشته باشن. کارگاه ‌های کثیف کاری فایده‌های زیاد دیگه‌ای مثل تخلیه انرژی، افزایش اعتماد بنفس، تقویت عضلات ریز و درشت و … داره.

داخل خونه شاید امکان این کارها برای بچه‌ها نباشه پس ما در باغ کودک این شرایط رو فراهم کردیم تا بچه‌ها در کنار هم بتونن این تجربه لذت‌بخش رو داشته باشن. مثلا مسابقه ماست خوری، غذا خوردن با دست، بازی با ماکارانی‌های رنگی، کار با رنگ انگشتی و نقاشی رو دیوار، خاک بازی، حباب بازی، بازی با تفنگ آب‌پاش، آرد بازی و کلی بازی هیجان‌انگیز دیگه که بچه‌ها خیلی راحت بدون اینکه دغدغه کثیف شدن لباسشون یا اطرافشون رو داشته باشن انجامش میدن. ما میخوایم به بچه‌ها آموزش بدیم که مهارت مهم‌تر هستش نه مدرک، خودشناسی مهم‌تر از خوندن و نوشتنِ، بهتر بودن هدف نیست و همیشه نمیشه بهترین بود و یاد بگیرن که نتیجه مهم نیست و از پروسه آموختن لذت بردن و احساس خوشحالی داشتن مهم‌تر هستش.


نقاشی

لذت نقاشی

فرو بردن قلم‌مو توی رنگ‌های گوناگون یا دست گرفتن یه مدادرنگی خوش‌رنگ در واقع آغاز یه سفر برای خلق یه شاهکار هنری توسط بچه‌هاست. حرکت قلم مو روی بوم و یا صفحه نقاشی توی روند رشد و افزایش مهارت‌های شناختی، احساسی و فیزیکی کودک بسیار مؤثر هستش. نقاشی کردن بچه‌ها، باعث هماهنگی توی حرکات چشم و دست‌ اون‌ها میشه که البته کسب این مهارت‌های حرکتی توی سنین کودکی از اهمیت بسیار زیادی برخورداره. این مهارت‌ها در حین نقاشی در کودکان تقویت میشه چون موقع نقاشی کشیدن سعی میکنن اشیائی رو که با چشم می‌بینن رو با حرکات دستشون هماهنگ کنن و اون صحنه رو به تصویر بکشن. همینطور نقاشی کردن باعث افزایش مهارت‌های تمرکزی بچه‌ها میشه و باعث دقت بیش‌ترشون روی موارد جزئی و کوچیک‌تر میشه.

تصمیم‌گیری برای انتخاب رنگ‌های مورد نیاز برای نقاشی و انتخاب رنگ مناسب برای قسمت‌های مختلف نقاشی اثرات خیلی مثبتی به همراه داره؛ چون کودک میتونه مهارت‌های تصمیم‌گیری خودش رو از طریق نقاشی کردن تقویت کنه و در انتخاب‌هاش استقلال بیش‌تری داشته باشه. اصولا موضوع نقاشی برای بچه‌ها آزاد هستن اما ممکنه مربی براشون موضوع گفتگوی هفته رو تعیین کنه تا بچه‌ها با ابزارهای نقاشی مختلفی که دارن مثل مدادرنگی، پاستل، آب‌رنگ نقاشی خلاقانه خودشون رو میکشن.

بچه‌ها عاشق سرگرمی و بازی کردن هستن و هیچ وقت از بازی کردن خسته نمیشن. دنیای بچه‌ها رو همین بازی‌ها می‌سازه. هدف ما اینه که کمک کنیم توی فضایی بزرگ و ایمن بتونن با هم سن و سالای خودشون راحت و بدون دغدغه بازی کنن. اکثر بازی‌ها هدفمند هستن و درونشون یک نکته آ‌موزشی و تربیتی برای تقویت مهارت کودک وجود داره اما خوب بازی‌هایی رو هم داریم که فقط برای بچه‌ها بیش‌تر جنبه استراحت کردن و سرگرمی رو دارن. به چند موردش اشاره می‌کنیم


بازی

بازی

ما در طول روز برای بچه‌ها زمان‌هایی رو در نظر گرفتیم تا در اون زمان فقط بازی کنن و مربی فقط نظارت داشته باشه. هر چند ممکنه بار آموزشی و تقویت مهارت رو هم داشته باشه ولی جنبه سرگرمی درش بیش‌تر هست. مثلا مربی با بچه‌ها ترتیب وسط بازی، قایم باشک، دویدن، گل یا پوچ و … رو میده. بازی‌هایی که هیجان بچه‌ها رو بالا ببره و بتونه انرژی بچه‌ها رو تخلیه کنه و کلی هم بهشون خوش بگذره.


خانه بازی و مشاغل

خانه مشاغل

خانه مشاغل یکی از بخش‌های جذاب برای بچه‌هاست که خیلی دوسش دارن چون میتونن خودشون رو در شغل‌های مختلف بزارن و با دوستاشون بازی کنن. یه بار آتش نشان باشن، یه بار پزشک یا نانوا، یا سوپر مارکت رو اداره کنن. علت این همه علاقه هم اینکه بچه‌ها خیلی دوست دارن تا خودشون رو در شغل‌های بزرگ‌ترها تصور کنن. با امکاناتی که داریم براشون قوانین ترافیکی رو هم توضیح میدیم و اونجا هم قوانین راهنمایی و رانندگی رو یاد میگیرن و هم اینکه میتونن نقش پلیس رو داشته باشن که خیلی براشون جذابیت داره. شهر مشاغل در کل علاوه بر اینکه برای کودک بسیار سرگرم کننده است، با آموزشی بالایی هم برای بچه‌ها داره.


سرگرمی

سرگرمی

در طول روز ممکنه که بچه‌ها خیلی برای بازی‌های آموزشی حوصله نداشته باشن مثلا اول صبح یا بعد ناهار؛ توی این زمان ما فعالیت‌هایی رو‌ برنامه‌ریزی کردیم که نیاز به دقت و تمرکز نداشته باشن و بیش‌تر جنبه سرگرمی داشته باشن مثل بازی با لگو، تماشای تلوزیون، نرمش صبحگاهی با موزیک، پازل و … . این بازی‌ها علاوه بر اینکه سرگرم‌ کننده هستن، باعث میشه تا بچه‌ها برای ادامه روز سرحال‌تر بشن تا بتونن با دقت بیش‌تر برنامه‌های آموزشی رو دنبال کنن ضمن اینکه هدف و شعار اصلی‌مون در باغ کودک اینه که به بچه‌ها خوش بگذره و خب نباید بچه‌ها رو برای یادگرفتن تحت فشار بزاریم بلکه قراره بیش‌تر فکر نشاط و شادابی بچه‌ها باشیم.