دپارتمان زبان مهدکودک باغ کودک

آموزش زبان یک فعالیّت بلندمدّت است. کودکان از بدو تولّد و حتی قبل از آن در معرض زبان مادری خود قرار می‌گیرند و به تدریج آن را می‌آموزند. همچنین تجربه‌های گوناگون نشان می‌دهند که کودکان می‌توانند تا هفت سالگی، شش زبان مختلف را بیاموزند.اولین و مهم‌ترین نکته: آیا تربیت کودک مسلط به چند زبان مفید است؟ استدلال‌هایی موافق و مخالف این موضوع وجود دارد. با این حال، طبق اکثر مطالعات علمی، آموزش دو زبان به فرزند مفید خواهد بود.

مزایای داشتن یک کودک دو زبانه عبارتند از:

  1. توانایی ارتباط با خانواده‌ای بزرگ‌تر
  2. روشن‌فکری و سازگاری
  3. فرصت‌های شغلی در آینده
  4. علاقه‌مندی به یادگیری زبان‌های دیگر چرا که کودک در زندگی آینده خود به راحتی می‌تواند زبان‌های بیشتری بیاموزد.
  5. تربیت فرهنگی متنوع (با ادبیات، فیلم، دیدگاه‌ها، موسیقی، بازی‌ها، فرهنگ و غیره)
  6. افزایش توانایی تمرکز
  7. انعطاف پذیری مغزی (Neuroplasticity)
  8. تاخیر در شروع بیماری آلزایمر در مقایسه با افراد تک زبان

مهدکودک باغ کودک فعالیّت‌های روزمره خود را به زبان فارسی برگزار می‌کند و کودکان ساعات مشخصی را بسته به میزان علاقمندی و مشارکتشان با مربیان زبان‌های خارجی سپری می‌کنند. فعالیّت‌های زبان‌آموزی ابداً قالب آموزشی و تدریس مستقیم کلاس‌های متعارف را ندارد بلکه کاملا بازی محور و غیر‌مستقیم می‌باشد به این صورت که مربیان زبان‌های خارجی در مهدکودک باغ کودک با استفاده از بازی های مورد علاقه کودکان که از قبل طراحی و برنامه ریزی شده‌اند با آنها مشغول بازی بوده و چون تنها به زبان خارجی مورد نظر صحبت می‌کنند،کودکان کاملا طبیعی ولی به صورت هدفمند در معرض لغات و اصطلاحات خارجی قرار گرفته و ذهن آنها کاملا آماده یادگیری زبان خارجی مورد نظر به مانند زبان مادری خود، می‌گردد.

هدف از این روش این است که گوش کودکان از حدود ۲ سالگی؛ در کودکان ۲تا ۳ سال با آواهای زبان‌های خارجی توسط موسیقی، فیلم و کارتون و صدای مربیان وهمچنین برای کودکان نوپا، نوباوه و نوآموز ۳تا۶سال در چارچوب بازی‌های دسته‌جمعی و سایر فعالیت‌های گروهی هدفمند و صحبت‌های مداوم با مربیان به تدریج در معرض استفاده از واژه‌ها و جملات غیرفارسی قرار گرفته و این امر باعث آمادگی قوی ذهن آنها برای آموزش دقیق‌تر و مستقیم‌تر در سالهای بعدی می‌گردد.

مهدکودک باغ کودک تمرکز خاصی برای آموزش کامل زبان‌های خارجی مانند سایر آموزشگاه‌های زبان به کودکان ندارد؛ بلکه تا هر اندازه که کودکان تمایل و علاقمندی نشان بدهند با آن‌ها در قالب بازی و فعالیت‌های گروهی پیش می‌رود چرا که در تکرار رازی نهفته است که باغ کودک به آن پی برده است و تلاش می‌کند از آن در جهت فراگیری غیرمستقیم زبان به کودکان بهره گیرد.

برای آشنایی بیشتر و اطلاع از جزییات دقیق‌تر از متد آموزشی مربیان مهدکودک باغ کودک مطالب زیر را به تفکیک زبان‌های خارجی حتما مطالعه فرمایید.