دپارتمان ورزش و تغذیه

بیشتر والدین فکر می‌کنند کودکی که به قول خودشان از صبح تا شب مشغول بازی است، به ورزش کردن نیازی ندارد، در صورتی که جست و خیز و فعالیت زیاد از مشخصه‌های دوران کودکی است و به معنای عدم نیاز به ورزش نیست چرا که با افزایش سن ،کودک نیز تحرک کمتری خواهد داشت و نیاز به ورزش روز به روز بیش‌تر خواهد شد. اگر کودکان به طور منظم به ورزش نپردازند، عادت به این کار پیدا نخواهند کرد و هرچه بزرگ‌تر می‌شوند به نشستن پای تلویزیون و یا انجام بازی‌های رایانه ای بیش‌تر عادت می‌کنند که قطعنا عوارض بدی از جمله افزایش وزن و افسردگی را در پی خواهد داشت.

ورزش یکی از مهمترین بخشهای زندگی و یکی از اصلی‌ترین روشهای حفظ سلامتی درتمام سنین به شمار میرود. بیشتر افرادی که از دوران کودکی به فعالیت و ورزش عادت می‌کنند، در سنین بزرگسالی نیز، علی‌رغم مشغله و نوع کار خود، زمانی را به ورزش اختصاص خواهند داد. ورزش کردن برای کودکان فواید زیادی دارد از جمله اینکه ورزش کردن در سنین کودکی، به بچه‌ها کمک می‌کند تا از نظر بدنی و اجتماعی رشد کنند. بعضی از کودکان، برایشان مشکل است که با دیگر هم سالان خود همکاری کنند که قطعا ورزش می‌تواند اثر مثبتی در افزایش اعتماد به نفس و مهارت دوست‌یابی آنها داشته باشد.

از آنجایی که اکثر ورزش‌ها نیازمند این است که چند نفر با هم و در کنارهم بازی کنند، کودکان در این بین خواهند آموخت که همه چیز حول محور خودشان نیست و باید برای بازی کردن و ورزش کردن حتما با دیگران هماهنگ بود و از نظر گروه یا  رهبر گروه پیروی کرد. همچنین ورزش کردن باعث افزایش صبر و پشتکار کودکان می‌شود، یعنی دقیقا مهارت‌هایی که بعدا در زندگی او را یاری خواهد کرد. او یاد گرفته که سخت کار کند و صبور باشد، پس برای رسیدن به اهدافش در آینده، نیازمندی‌های لازم  را کسب کرده است .

ورزش کردن به کودکان می‌آموزد که چگونه محرک‌های آنی را در خود کنترل کنند و تسلط بیش‌تری بر روحیات خود داشته باشند که این توانایی نه تنها در ورزش، که در مناسبات اجتماعی نیز مفید خواهد بود. همچنین به کودک می‌آموزد که باید ملزم به رعایت قوانین باشد و منصفانه و با وجدان رفتار کند و به او، کنار آمدن با پیروزی و شکست در شرایط دشوار را آموزش می‌دهد.

 دپارتمان ورزش و تغذیه مهدکودک باغ کودک، سعی دارد که کودک یک فعالیت ورزشی اصولی، بر پایه بازی و تفریح و سرگرمی را، در برنامه‌های خود داشته باشد. تلاشمان بر این است تا کودک حرکات پایه و ابتدایی را به بهترین شکل در غالب بازی‌های متنوع فراگیرد و به مرور ورزش کردن و حرکات ورزشی را جزو فعالیت‌های همیشگی خود درآورد. در دپارتمان ورزش و تغذیه، به هیچ عنوان پرورش ورزشکار حرفه‌ای، مد نظر نخواهد بود و یا تمرکزمان بر روی آموزش ورزش خاصی نخواهد بود؛ بلکه هدف، فعالیت و بازی با رویکرد ورزشی، برای بیدار کردن و تقویت مهارت‌هایی است که خداوند دانا به ودیعه به انسان هدیه داده است که بتوانیم بدنی سالم و ذهنی بیدار داشته باشیم و بتوانیم فوایدی که برای ورزش کردن برای کودکان است را تحصیل کنیم.

برای آشنایی با جزئیات فعالیت دپارتمان ورزش و تغذیه مطالب ذیل را مطالعه کنید.